neděle 22. března 2015

Domácí bylinkový čistič

Tento na přípravu velmi jednoduchý čistící prostředek vás jistě nadchne svou univerzálností. Také vám ušetří spousty místa ve skřínce, kde jinak určitě skladujete nejrůznější desinfekční, čistící, protiplísňové a další prostředky nutné k úklidu domácnosti. Samozřejmě se opět jedná o přírodní prostředek, který nezatěžuje životní prostředí. 

Velkou výhodou mých ,, EKO '' přípravků určených pro domácnost je také to, že se nemusíte obávat, že se s nimi dostanou do styku malé děti.  


Složení

Domácí bylinkový čistič obsahuje 2 hlavní složky. Ta první je jasná hned z názvu. Jedná se samozřejmě o mé oblíbené bylinky. Mnoho z nich má silné antibakteriální účinky a mohou tedy sloužit jako přírodní dezinfekce. Může to být třeba rozmarýn (ten bych určitě nevynechala), levandule, máta, tymián, meduňka, šalvěj, třapatka nachová, heřmánek a další. 

Druhou základní složkou je ocet, který se při úklidu používá již celou řadu let. Už naše moudré babičky věděly, že ocet dokáže odstranit mastnotu, zápach, plíseň a umí také dezinfikovat.

Kromě bylin a octa potřebujeme také citrónovou kůru. Citróny obsahují účinné látky, které zpomalují růst plísní a odstraňují skvrny různého původu.

Poslední doporučenou ingrediencí tohoto receptu, kterou však můžeme vynechat, je esenciální olej (silice), ten dodá našemu přípravku příjemnou vůni a podpoří jeho účinky. Hodí se rozmarýn, citrón, máta, eukalyptus, pomeranč. 

Postup přípravy

Čistou zavařovací sklenici (0,7l) naplníme zčásti sušenými nebo čerstvými bylinkami. Přidáme na kousky nakrájené slupky ze dvou citrónů. Přisypeme další byliny a vše zalijeme bílým octem. musíme dát pozor, aby byly všechny byliny ponořené. Zavíčkujeme a necháme 3 týdny macerovat. Když si vzpomeneme, směs protřepeme. Po třech týdnech přecedíme přes plátno nebo hustý cedník. Přidáme esenciální olej 10 - 20 kapek.

Použijeme-li byliny sušené, přidáváme menší množství, než v případě čerstvých bylinek.



Použití

Octovo - bylinkového čističe se vyplatí si připravit hned několik dávek. Určitě se vám budou hodit. 
Já si vždy jednu várku přeliji do nádoby s rozprašovačem a tu pak používám při úklidu kuchyně, koupelny i WC. V kuchyni především při čištění lednice  a mikrovlnné trouby (bylinný ocet naředíme vodou a vložíme do mikrovlnky, nastavíme na vyšší výkon a 5 min. zahříváme. Po schladnutí vymyjeme zbylým roztokem). V koupelně s ním můžeme odstranit plíseň z kachliček nebo vyčistit skleněný sprchový kout (do sklenice bylinného octu přidáme lžíci soli a necháme rozpustit. Vzniklým roztokem omyjeme mýdlový povlak a opláchneme).

Další várku tohoto super pomocníka uchovávám v blízkosti myčky nádobí. Přidávám jej do myčky místo leštidla. Sklenice se pak pěkně lesknou a ocet také rozpustí zbytky mycího prostředky.

Trochu bylinkového octu můžete přidat také do kýble s vodou a vytřít s ním podlahu nebo kotec.

Všechny mé ,, Recepty z přírody'' najdete na stránkách: www.levandulkarozmarynova.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat